12 października 2013 roku z pewnością pozostanie na długo w pamięci mieszkańców i gości wypoczywających w malutkiej miejscowości Browina na Mazurach. Do spokojnej zazwyczaj okolicy zawitały tego dnia wojska carskie i pruskie w pełnym rynsztunku i ludność cywilna w strojach sprzed stu lat. W ramach projektu Scottaw zorganizowaliśmy dla gości Starej Szkoły w Browinie oraz mieszkańców i zaciekawionych historią okolicy turystów weekend historyczny w Browinie – a wszystko po to by uczcić trzy wspaniałe okazje:
Stulecie Starej Szkoły w Browinie
99. rocznicę bitwy pod Tannenbergiem, będącą zarazem wstępem do przyszłorocznych obchodów stulecia tej bitwy i początku całej I wojny światowej
oraz zdobycie przez Browinę II nagrody w konkursie "Czysta i piękna zagroda - estetyczna wieś 2013" w województwie warmińsko-mazurskim.
W programie imprezy znalazły się krótkie wykłady przybliżającymi przebieg bitwy i historię okolicy. Można było również posłuchać jak wyglądało życie codzienne sto lat temu w niepozornej dziś Browinie – czasy przedwojenne były zdecydowanie złotymi latami. Zbudowanie w 1913 roku tak wspaniałego budynku szkoły świadczy o tym, że w owym czasie była to znacząca wioska. Wykłady okazały się być dobrym wstępem do opowieści o ciekawostkach związanych z okolicą, które snuł nasz gość, pan Ryszard Bandycki oraz dyskusji o historii, w którą żywo włączyli się zaciekawieni słuchacze – państwo Dorota i Tadeusz Robińscy, właściciele Starej Szkoły oraz zaproszeni przez nich goście. W zagadnieniach towarzyskich pomagały zaproszone przez nas Panie z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” – opowiedziały o modzie z początku XX wieku i zaserwowały zabawy sprzed stu lat, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Wczesnym popołudniem wszyscy – gospodarze i goście Starej Szkoły, mieszkańcy Browiny i okolic, reprezentanci władz samorządowych z gminy i powiatu, zaproszeni goście oraz zaciekawieni turyści – spotkali się pod Dzwonnicą od Aniołów, w miejscu, które powstało by móc zostawić swoje smutki, jak mówiła przewodnicząca Rady gminy Kozłowo, Alicja Eidtner. Dzwonnica, wyremontowana przez państwa Katarzynę i Krzysztofa Bucholskich została poświęcona i oficjalnie przekazana w użytkowanie wszystkim szukającym w Browinie Pogody Ducha. Tu również uroczyście świętowano zajęcie przez Browinę II miejsca w konkursie na najładniejszą wieś warmińsko-mazurską – przekazano gratulacje i podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie wioski: władzom gminy, mieszkańcom oraz państwu Bucholskim i Robińskim, którzy wspierali mieszkańców, własnym sumptem odświeżając piękne zakątki wioski.
Następnie goście udali się na pobliskie pole by obejrzeć inscenizację bitwy pod Tannenbergiem przygotowaną wraz z nami przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Marienburg” z Malborka oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznej „14 Pułk Strzelców Syberyjskich” z Przasnysza. O przebiegu bitwy opowiadał na żywo pan Krzysztof Bucholski. Po bitwie wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez mieszkańców Browiny. Można też było podyskutować z żołnierzami, sprawdzić broń i postrzelać, a chętna młodzież została poddana bezlitosnej musztrze przez samego dowódcę naszych wojsk, pana Mirosława Sochackiego.
Następnego dnia, w niedzielę chętni mogli poznać okolicę „z perspektywy siodełka” – poprowadziliśmy wycieczkę rowerowa przez interesujące miejsca w Dolinie Scottaw – Turowo, Szkotowo, Kownatki – gdzie uczestnicy mogli zobaczyć m.in. stare młynowiska, umocnienia i cmentarze z czasów wojen oraz wiele lokalnych ciekawostek.
Szczegółowa relacja z imprezy na stronie www.scottaw.eu w dziale Wydarzenia > Stulecie w Browinie
autor: Joanna Kiełczewska; fot: Ilona Szymańska